Pieredze par attālināto darbu AE Partner

Esam ražošanas uzņēmums un vairāk nekā divas trešdaļas darbinieku ikdienas turpina darbu klātienē. Viņi ir mūsu supervaroņi un mūsu pamats, kas turpina ikdienas darba ritumu, pielāgojoties valstī noteiktajiem piesardzības pasākumiem un ierobojumiem. 

Taču šie darbinieki nav viss mūsu kolektīvs. l mūsu komandas labā strādā arī administrācijas, loģistikas, IT un projektu departamenti un nodaļas, kas parasti ikdienu aizvada ofisa darbos, pārsvarā darbu veicot, strādājot pie datora. 

 Šobrīd daļa mūsu darbinieku, kuru darba pienākumus ir iespējams veikt no mājās iekārtotā ofisakatru darba dienu uz savu ofisu dodas halātos un čībās. Esam veikuši aptauju attālināti strādājošo darbinieku vidū un dalāmies viņu pieredzē un redzējumā par attālināto darbu. 

Attālināto darbinieki skaits ir mainīgs. Mainīgi un dažādi ir iemesli, kādēļ darbinieki mainījuši savu darba galdu vietas no uzņēmuma telpām uz mājām. Aptaujā piedalījās 24 darbinieki un viņu attālināti strādātais laiks ir atšķirīgs. Kādam tās ir tikai dažas pašizolācijas dienas, citam jau vairāk kā 2 mēneši. 

Lielākā daļa darbinieku kā būtisku iemeslu attālinātā darba uzsākšanai min, ka tā ir lielāka iespēja pasargāt sevi, gan tuviniekus, gan kolēģus no netīšas inficēšanās un, protams, nebūtu jāveic darba pienākumi maskās. 

Kā lielākais ieguvums attālinātajam darbam tiek minēta paaugstināta spēja koncentrēties darba vietā, kas labi iekārtotā klusā telpā savās mājās.  

Šeit daži aptaujāto kolēģu citāti: 

  • Mazliet vairāk laika sev, jo netiek patērēts laiks ceļā no un līdz darba vietai. Darbs no mājām dod iespēju atrasties blakus mājiniekiem un mājdzīvniekiem, ja kāda iemesla dēļ tos nepieciešams pieskatīt. Kā arī pazūd doma par piektdienas pēcpusdienu, kad tiek gaidīta došanās mājās, jo apzinos – kad beigsies darba diena, brīvdienas sāksies ar piecelšanos no krēsla. 
  • Varu skaļi klausīties mūziku. Nav jāvelta savs laiks dodoties uz un no darba. Nav jāmeklē personīgā telpa, lai varētu telefoniski runāt ar piegādātājiem, jo ofisā tā ir problēma.  
  • Varu justies brīvi – ieklepoties, pašņaukāties utt. Pat, ja piemetās īstas iesnas, darbs tādēļ nav jāpārtrauc un jāiet cauri slimības lapu un ģimenes ārstu epopejai. Nav jāliek maska, var elpot brīvi, un nesvīst ciet brilles. 

Darbinieki norāda arī uz dažādiem riskiem, pildot darbu attālināti: 

  • Trūkst komandas sajūta, neredzi pie kā strādā kolēģi, retāka komunikācija ar kolēģiem un protams grūtāk iegūt info no ražošanas – reizēm ir ērti aiziet uz ražošanu un pašam visu apskatīties un uztaisīt bildes kādas klients vēlas, attālināti to ir sarežģīti nokoordinēt. 
  • Pietrūkst rosīgās darba vides, garšīgās kafijas un gatavās pusdienas.  Un, protams, tiešais kontakts ar kolēģiem, komandas biedriem.  Man ļoti patīk nodalīt – darbs ir darbs, mājas ir mājas, bet tad kad strādā no mājām, tad to ir grūti nodalīt, it sevišķi, ka kāds aiz durvīm sauc mammu, cik Tev vēl ilgi jāstrādā! Mammu, es gribu ēst un tamlīdzīgi. Bet ja salīdzina ar pavasari, kad strādāju no mājām pirmoreiz, tad šoreiz psiholoģiski bija vieglāk un mierīgāk. 
  • Noteikti izolācija. Esot izolēts, iespējams izbēgt retos nepatīkamos vai neveiklos brīžus, taču līdz ar tiem pazūd arī ikdienas sarunas un ierastais kontakts ar kolēģiem. Ilgstoši strādājot vienatnē, sāk zust komandas sajūta un motivācija. Ikdienā šo komandas sajūtu un motivāciju nodrošina kontakts ar sabiedrotajiem un, lai to aizstātu, būtu nepieciešams pastiprināti organizēt motivācijas pasākumus. Diemžēl tas nav iespējams, dēļ ārkārtas situācijas. 

Secinām sen zināmo patiesību – katrai monētai ir divas puses, tāpat arī darbam no mājām. Mēs, cilvēki, esam sociālas būtnes un veiksmīgi strādājam komandā, taču darbu izpildi attālinātais darbs negatīvi neietekmē, drīzāk attālinātā darba ietekme uz veicamajiem darbiem individuāla. Vairums darbinieku norādīja, ka labprāt atrastos birojā vidēji 2–3 dienas nedēļā, un pavisam nedaudz bija to, kuri pauda vēlēšanos strādāt tikai birojā vai tikai attālināti.